CCSA 2019 Races

Creve Coeur Lake

CCSA Race Results for 4/28/2019

Blue Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 12, Rating system: USPN, Entries: 24, Scoring system: CHIPS High Point Total
Rank HelmName Class USPN Total (12 Best Races) R1
4-28-19
R2
4-28-19
R3
4-28-19
DNQ Rosenbloom, Eric Y-Flyer 86.7 282 94 94 94
DNQ Karpinski, Bob Snipe  (Int.) 91.9 212 74 84 54
DNQ Mever, Kensha Snipe  (Int.) 91.9 212 54 74 84
DNQ Bell, Charles Mutineer 15' SWN15 96 192 64 64 64
DNQ Irgers, Stephan Snipe  (Int.) 91.9 172 84 44 44
DNQ Zale, David Mutineer 15' SWN15 96 172 44 54 74
DNQ Adkins, Jeff MC Scow 87.8 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Linneman, Chris Y-Flyer 86.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Kline, Bill Raidor 92.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Merrill, Paul Todd Laser   Int. 91.1 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Springer, Dwain Catalina 16.5 nsCapri 96.3 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Smith, Jim Buccaneer 18' SWN18 86.9 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Gill, Bob Y-Flyer 86.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Galliers, Marshall Hunter 170 no spi 92.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ DeBoer, Menno Laser   Int. 91.1 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Gill, Bryan Laser   Int. 91.1 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ SeaScouts Hunter 170 92.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Kline, Bill Thistle 83 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Smith, Jim Banshee 93.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Mullins, Whig Laser  II 92.8 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Klarer, Don Buccaneer 18' SWN18 86.9 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Cox, Jim Y-Flyer 86.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Silviera, Matt Precision 185 90.2 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Koya, Bhauya Laser Radial/Laser M 96.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC

Red Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 12, Rating system: USPN, Entries: 21, Scoring system: CHIPS High Point Total
Rank HelmName Class USPN Total (12 Best Races) R1
4-28-19
R2
4-28-19
R3
4-28-19
DNQ Cox, Jim Sunfish Int. 99.6 262 74 94 94
DNQ Walters, Greg Roades Bantam 97.4 242 84 74 84
DNQ Linneman, Chris Catalina 14.2 Capri 99.4 222 64 84 74
DNQ Humble, Ed CL14 101.2 202 94 64 44
DNQ Ribauda, Trish Precision 15 96.6 172 54 54 64
DNQ Marston, Greg Sunfish Int. 99.6 142 44 44 54
DNQ Janowski, Mike Sunfish Int. 99.6 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Smith, Jim Banshee 93.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Page, John Rebel 96.9 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ James FJ  Int. 97.9 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Koya, Bhauya Laser Radial/Laser M 96.7 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Koya, Bhauya Laser   Int. 91.1 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Springer, Dwain Mirror Dinghy 10'10 113.1 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Crow, Tim FJ  Int. 97.9 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Leaf, Chuck Barnett 99.6 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Kalliongis, John Catalina 14.2 Capri 99.4 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Owens, Ken Catalina 14.2 Capri 99.4 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Harmon, David Sunfish Int. 99.6 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Page, John Sea Snark 125 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ James, Don Holder 12 105.5 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC
DNQ Pilliard, Tom AMF 14 104 0 0 DNC 0 DNC 0 DNC

The 12 best results will be used per skipper/boat per fleet for overall standings.

R1 - Blue Fleet - 4-28-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class USPN Points Elapsed Corrected
1 Rosenbloom, Eric Y-Flyer 86.7 94 25:20 0:29:13
2 Irgers, Stephan Snipe  (Int.) 91.9 84 28:38 0:31:09
3 Karpinski, Bob Snipe  (Int.) 91.9 74 30:23 0:33:04
4 Bell, Charles Mutineer 15' SWN15 96 64 31:59 0:33:19
5 Mever, Kensha Snipe  (Int.) 91.9 54 30:48 0:33:31
6 Zale, David Mutineer 15' SWN15 96 44 34:06 0:35:31

R2 - Blue Fleet - 4-28-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class USPN Points Elapsed Corrected
1 Rosenbloom, Eric Y-Flyer 86.7 94 19:22 0:22:20
2 Karpinski, Bob Snipe  (Int.) 91.9 84 20:48 0:22:38
3 Mever, Kensha Snipe  (Int.) 91.9 74 22:12 0:24:09
4 Bell, Charles Mutineer 15' SWN15 96 64 24:35 0:25:36
5 Zale, David Mutineer 15' SWN15 96 54 24:47 0:25:49
6 Irgers, Stephan Snipe  (Int.) 91.9 44 24:23 0:26:32

R3 - Blue Fleet - 4-28-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class USPN Points Elapsed Corrected
1 Rosenbloom, Eric Y-Flyer 86.7 94 22:05 0:25:28
2 Mever, Kensha Snipe  (Int.) 91.9 84 25:32 0:27:47
3 Zale, David Mutineer 15' SWN15 96 74 31:21 0:32:39
4 Bell, Charles Mutineer 15' SWN15 96 64 31:51 0:33:11
5 Karpinski, Bob Snipe  (Int.) 91.9 54 30:45 0:33:28
6 Irgers, Stephan Snipe  (Int.) 91.9 44 30:48 0:33:31

R1 - Red Fleet - 4-28-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class USPN Points Elapsed Corrected
1 Humble, Ed CL14 101.2 94 25:08 0:24:50
2 Walters, Greg Roades Bantam 97.4 84 25:24 0:26:05
3 Cox, Jim Sunfish Int. 99.6 74 27:45 0:27:52
4 Linneman, Chris Catalina 14.2 Capri 99.4 64 29:44 0:29:55
5 Ribauda, Trish Precision 15 96.6 54 30:12 0:31:16
6 Marston, Greg Sunfish Int. 99.6 44 31:21 0:31:29

R2 - Red Fleet - 4-28-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class USPN Points Elapsed Corrected
1 Cox, Jim Sunfish Int. 99.6 94 20:34 0:20:39
2 Linneman, Chris Catalina 14.2 Capri 99.4 84 21:57 0:22:05
3 Walters, Greg Roades Bantam 97.4 74 21:36 0:22:11
4 Humble, Ed CL14 101.2 64 22:31 0:22:15
5 Ribauda, Trish Precision 15 96.6 54 23:04 0:23:53
6 Marston, Greg Sunfish Int. 99.6 44 24:33 0:24:39

R3 - Red Fleet - 4-28-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class USPN Points Elapsed Corrected
1 Cox, Jim Sunfish Int. 99.6 94 25:57 0:26:03
2 Walters, Greg Roades Bantam 97.4 84 26:00 0:26:42
3 Linneman, Chris Catalina 14.2 Capri 99.4 74 26:55 0:27:05
4 Ribauda, Trish Precision 15 96.6 64 26:27 0:27:23
5 Marston, Greg Sunfish Int. 99.6 54 28:47 0:28:54
6 Humble, Ed CL14 101.2 44 29:55 0:29:34

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 0

http://sailccsa.com/

http://sailccsa.com/

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com